Sidebar

Medicinos mokslo centras

Medicinos mokslo centras 3Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Medicinos mokslo centras / UAB „Eika“ nuotr.

2024 m. spalio 3 d. atidarytas Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) Medicinos mokslo centras – didžiausia investicija į medicinos mokslo infrastruktūrą nepriklausomoje Lietuvoje. Pagrindinis Mokslo centro siekis – fundamentinių mokslo atradimų pavertimas medicinoje praktiškai pritaikomais sprendimais. Mokslo centrą sudaro 6 korpusai ir beveik 900 atskirų patalpų, kuriose sukurta aukščiausius standartus atitinkanti mokslinių tyrimų infrastruktūra.

Naujajame VU MF Medicinos Mokslo centre įsikūrusios unikalios laboratorijos ir tyrimų centrai. Čia pasitelkiant įvairiausius įrankius – nuo žmogaus ląstelių auginimo, modernių molekulinių tyrimų iki skaitmeninių technologijų – bus siekiama  plėtoti transliacinę, personalizuotą ir skaitmeninę mediciną. Moksliniai atradimai, padaryti Mokslo centro laboratorijose, bus pritaikomi tiesiogiai pacientų gydymui, o vėliau gauti rezultatai – grąžinami atgal į laboratoriją, kur jie toliau bus tyrinėjami ir tobulinami. Tai atspindi transliacinių tyrimų esmę, kai moksliniai atradimai virsta praktiniais gydymo sprendimais, kurie pagerina žmonių sveikatą.

Medicinos mokslo centro atidarymo „video knyga“: pagrindinių centro sudėtyje veikiančių ir dar veiksiančių padalinių vadovai dalinasi savo lūkesčiais, norais, užmojais ir vizijomis

Mokslo centre veiks įvairios genetinės, biožymenų tyrimų, neuromokslų, odontologijos, vėžio tyrimų ir kitos laboratorijos, taip pat bus stiprinama kova su vėžiu pasitelkus pačių Centro mokslininkų sukurtus ir užpatentuotus dirbtinio intelekto įrankius.

Medicinos mokslo centro komplekse veiklą pradės ir vienintelis šalyje Biobankas, kaupsiantis populiacinę Lietuvos gyventojų biologinių mėginių kolekciją. Biobanko saugykloje bus saugomi sutikimą davusių dalyvių biologiniai mėginiai, tokie kaip kraujas, seilės, odos mėginiai, šlapimas, biopsijos ir kt., bei kita jų sveikatos informacija. Ši informacija ketinama rinkti, katalogizuoti ir saugoti biobanko duomenų bazėse, o mokslininkai, turėdami asmens sutikimą bei laikydamiesi etikos ir duomenų saugumo reikalavimų, galės naudoti ją konkretiems mokslo tyrimams ar tikslams. Lietuvoje populiacijos ir retųjų ligų biobankas padės geriau suprasti šių laikų lietuvio sveikatos ypatumus bei įvairius susirgimus lemiančius veiksnius.

Taikomųjų neuromokslų centre bus atliekami miego tyrimai tam skirtose aplinkose, izoliuotose nuo aplinkos triukšmo, bei registruojami įvairūs organizmo veiklos pokyčiai miego metu. Pasitelkiant modernią įrangą bus atliekami ir gyvų žmonių smegenų tyrimai, leidžiantys suprasti ankstyvus smegenų veiklos funkcijos pokyčius įvairių ligų metu. Odontologijos mokslinių tyrimų laboratorijose pasitelkiant įvairias vaizdinimo, 3D spausdinimo ir skaitmeninius įrankius bus atliekami taikomieji tyrimai, leisiantys tobulinti protezavimo ir endodontologijos technologijas.

Centre įsikūrusi ir pirmoji šalyje trečiojo biologinio saugumo lygio laboratorija, kuris leis vykdyti mokslinius tyrimus su itin pavojingais infekcijų sukėlėjais. Medicinos mokslo centre darbą taip pat pradės ir pirmoji šalyje Paleogenetikos laboratorija – čia sukurta infrastruktūra leis iš esmės tyrinėti senovinį žmogaus DNR iš kaulų, mikroorganizmų ar net augalų. Įvairiose genetinių tyrimų laboratorijose – bus vykdomi populiacinės genetikos, žmogaus genomikos ir reguliomikos bei fundamentiniai DNR ir RNR reguliacijos tyrimai, leisiantys geriau suprasti ne tik veiksnius apsprendžiančius sveikatą, tačiau ir geriau suprasti ligų išsivystymo mechanizmus. Tikslesnei ligų diagnostikai ar prognozavimui plėtoti padės ir biožymenų tyrimų laboratorija, leidžianti tirti ląstelinius ir molekulinius žymenis, susijusius su ligų mechanizmais.

Medicinos mokslo komplekse įsikūręs ir Skaitmeninės medicinos centras. Tai – svarbi inovacijų platforma, siekianti integruoti pažangias technologijas ir medicinos mokslo pasiekimus į sveikatos apsaugos sistemą. Medicinos fakulteto mokslininkų grupės, pasitelkusios dirbtinį intelektą ir mašininį mokymą, jau dabar kuria algoritmus ir naujus skaitmeninius įrankius, kurie gali padėti tiksliau aptikti vėžinius audinius ar interpretuoti svarbius paciento medicininius duomenis. Skaitmeninės medicinos centre sutelktos technologijos leis analizuoti didžiulius skaitmeninių patologijos vaizdų kiekius, kurie yra itin informatyvūs.

Medicinos centro statybas pristatantis video klipas (rekomenduojame pasirinkti aukštos kokybės vaizdo peržiūros režimą: Quality 1080pHD):

Spalio 3 d. vykusio Medicinos mokslo centro atidarymo renginio nuotraukų galeriją galite rasti čia.

Straipsnį apie centro atidarymą skaitykite čia.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku