Disertacijos rengimo etapas
SVARBU: Prieš pradedant atlikti biomedicininį tyrimą reikia gauti Vilniaus regioninio biomedicininių tyrimų etikos komiteto (toliau – VRBTEK) leidimą. Dokumentų teikimo tvarka pateikta MF tinklalapio „Mokslas“ skiltyje.
Mokslinių tyrimų ir disertacijos rengimo planas turi būti labai detalus, jame konkrečiai nurodomos visos užduotys ir jų įvykdymo terminai, pagal disertacinio darbo temą aprašomi tyrimo metodai ir medžiaga, numatomas eksperimentas ar klinikinių duomenų kaupimas bei disertacijos rengimo etapai. Rekomenduojama pagal darbo tikslą numatyti 4-5 uždavinių įgyvendinimą. Tyrimo uždavinius reikia planuoti taip, kad jų rezultatus būtų galima publikuoti atskiruose straipsniuose. Geriausiai planuoti užduotis pagal doktorantūros studijų metus. Rekomenduotina disertacijos rengimo darbus skirstyti į etapus:
- 1 metai – pasirengimo vykdyti mokslinį tyrimą etapas;
- 2-3 metai – tyrimo duomenų kaupimas, analizė, publikacijų rengimas, publikavimas;
- 4 metai – tyrimo duomenų apibendrinimas ir publikavimas, disertacijos santraukos ir disertacijos teksto rengimas, disertacijos gynimas.
Mokslinio tyrimo apibendrinimo, disertacijos teksto rašymo ir pasirengimo gynimui etapas
Disertaciją, kaip vientisą darbą sudaro: disertacijos rankraštis (4-10 autorinių lankų), santrauka (1 autorinis lankas; kita nei disertacijos tekstas kalba) ir disertaciją teikiančio ginti asmens mokslinių publikacijų disertacijos tema sąrašas ir kopijos.
Jeigu disertacija rašoma lietuvių kalba, dalyvaujant užsienio mokslo institucijų recenzentams ar užsienio mokslininkams gynimo procedūroje, rekomenduojama rengti išplėstines santraukas, kad užsienio mokslininkai galėtų objektyviai įvertinti mokslo darbą. Tokiu atveju santraukos apimtis – 2-3 autoriniai lankai. Jeigu disertacija rašoma anglų kalba, tuomet rengiama išplėstinė santrauka lietuvių kalba (apimtis – 2-3 autoriniai lankai).
Kaip mokslo daktaro disertacija gali būti teikiama ginti ir mokslinė monografija, kurią disertantas parašė be bendraautorių. Kartu teikiama monografijos santrauka, parašyta kita nei monografijos tekstas kalba.
Doktorantas turi apginti disertaciją per doktorantūrai skirtą laikotarpį. Jeigu doktorantas disertaciją Komitetui pateikia iki doktorantūros pabaigos, tačiau nesuspėja jos apginti, per 12 mėnesių po doktorantūros pabaigos disertacija gali būti ginama įprasta tvarka. Per šį laikotarpį neapginta disertacija ginama eksternu pagal Reglamento VIII skyriaus reikalavimus. Laiku apginta disertacija yra disertacija, apginta ne vėliau kaip per vienus metus nuo doktorantūros pabaigos.
Disertacijos recenzavimo etapas
Doktorantas, parengęs disertacinio darbo rankraštį, teikia jį MF padalinio, kuris kuruoja doktoranto studijas, mokslininkams susipažinti. MF padalinio posėdyje doktorantas detaliai pristato parengtą disertacinį darbą. Paruošiamas išsamus posėdžio protokolas, kuriame pažymima, ar darbas atitinka formalius reikalavimus ir įvertinami dalykiniai bei specialieji disertacinio darbo aspektai. Protokole taip pat aprašomi doktoranto ir kitų posėdžio dalyvių pasisakymai, klausimai ir atsakymai, pastabos, apžvelgiamos mokslinės publikacijos disertacijos tema ir kt. Jeigu disertacija atitinka formalius reikalavimus, padalinys skiria tris recenzentus, kurie turi atitikti minimalius kvalifikacinius reikalavimus. Susipažinti su disertacinio darbo rankraščiu recenzentams reiktų skirti ne trumpesnį nei vieno mėnesio laikotarpį.
Minimalūs reikalavimai recenzentams:
1. Mokslininkai po daktaro laipsnio įgijimo turi būti publikavę ne mažiau nei tris CA WoS straipsnius su IF, neatsižvelgiant į tai, ar jis iš viso turi 7 CA WoS straipsnius su IF.
2. Recenzentai negali turėti bendrų publikacijų su doktorantu.
3. Rekomenduojama skirti vieną recenzentą iš užsienio mokslo institucijos, ar bent jau iš kito MF (ar VU) padalinio.
Pagal recenzentų pastabas koreguotą ir kalbos specialistų peržiūrėtą disertacinį darbą doktorantas dar kartą pristato MF padalinio posėdyje. Per posėdį vertinamas gynimui parengtas disertacijos rankraštis ir santraukos projektas, svarstoma penkių ekspertų gynimo tarybos sudėtis, disertacijos gynimo data, laikas ir vieta.
Surašomas išsamus posėdžio protokolas (taip pat reikia įkelti naują dokumentą – pavadinimu PROTOKOLAS, prikabinau), kuris teikiamas atitinkamos mokslo krypties Doktorantūros komitetui svarstyti.
Disertacijos gynimas įstojusiems iki 2017 m.
Disertacijos gynimo tvarka doktorantams, kurie studijuoja pagal 2010 m. Reglamentą.
Doktorantas, įstojęs iki 2017 m., gali teikti ginti disertaciją, kai:
- Išlaiko visus doktorantūros plane numatytus egzaminus;
- Svarbiausius tyrimo rezultatus paskelbia ne mažiau kaip dviejuose moksliniuose straipsniuose, iš kurių bent vienas straipsnis yra publikuotas (arba šis straipsnis gali būti priimtas spaudai) tarptautinės duomenų bazės Clarivate Analytics Web of Sciense (CA WoS) referuojamame leidinyje su citavimo indeksu;
SVARBU: MF doktorantų parengtose publikacijose turi būti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto, Instituto, doktorantūros studijų padalinio (klinikos ar katedros) prieskyra (afiliacija).
- Savo tyrimo rezultatus pristato mažiausiai dviejuose tarptautiniuose moksliniuose renginiuose.
Doktorantūros komitetui svarstyti ir tvirtinti teikiami dokumentai:
- Padalinio posėdžio, kurio metu buvo pakartotinai po recenzentų atsiliepimų svarstoma disertacija PROTOKOLĄ. To paties posėdžio metu galima numatyti ir Ekspertų gynimo tarybą, gynimo datą, laiką ir vietą.
- Gynimo tarybos narių sutikimai dalyvauti gynimo procedūroje, gynimo tarybos narių mokslinių publikacijų sąrašai.
Ekspertų gynimo tarybos nariai – tai mokslininkai, neturintys bendrų publikacijų su disertantu ir atitinkantys minimalių kvalifikacinių valstybinių mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų pareigybių reikalavimų aprašo, patvirtinto 2018 m. birželio 28 d, Lietuvos mokslo tarybos pirmininko įsakymu Nr. V-340, 8.2 punkto reikalavimus:
8.2. į vyresniojo mokslo darbuotojo pareigas gali pretenduoti mokslininkai, kurie paskelbė ne mažiau kaip 7 mokslinius straipsnius tarptautiniuose mokslo leidiniuose (leidiniai turi būti referuojami ir turintys citavimo indeksą Mokslinės informacijos instituto duomenų bazėje „ISI Web of Science“ 7.1. punktas).
Dokumentai Doktorantūros komitetui turi būti pateikti ne vėliau, kaip 7-8 savaitės iki numatytos disertacijos gynimo datos.
Po to, kai Doktorantūros komitetas apsvarsto ir patvirtina disertacijos gynimo dokumentus, tolesnę disertacijos gynimo procedūrą kuruoja VU Doktorantūros ir podoktorantūros skyrius. Kai CR peržiūri doktoranto pateiktą bylą, disertaciją ir jos santrauką galima teikti spausdinti, o leidyklai pateikta galutinė disertacijos ir jos santraukos versija („pdf“ formatu) mažiausiai mėnuo iki gynimo datos turi būti patalpinta elektroninėje erdvėje (tai atitinka ankstesnį reikalavimą išsiųsti popierinį disertacijos santraukos variantą į 15-20 Lietuvos ir užsienio mokslo įstaigų).
Disertacijos gynimas įstojusiems nuo 2017 m.
Disertacijos gynimo tvarka doktorantams, kurie įstojo studijuoti nuo 2017 m. spalio 1 d. ir studijuoja pagal 2017 m. spalio 24 d. Reglamentą.
Doktorantas, įstojęs nuo 2017 m., gali teikti ginti disertaciją, kai:
- Yra išlaikęs visus doktorantūros plane numatytus egzaminus;
- Svarbiausius tyrimo rezultatus turi būti paskelbęs ne mažiau kaip dviejuose Clarivate Analytics Web of Science (CA WoS) duomenų bazės straipsniuose, turinčiuose citavimo indeksą (arba šie straipsniai yra priimti spaudai), arba mokslinėje monografijoje (naujas reikalavimas, nes prieš tai iš dviejų recenzuojamų tik vienas straipsnis privalėjo būti CA WoS bazėje);
MF doktorantų parengtose publikacijose turi būti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto, Instituto, doktorantūros studijų padalinio (klinikos ar katedros) prieskyra (afiliacija).
SVARBU!: Įskaitomi tik straipsniai (Article, Original Research), bet ne kitos publikacijos (neužskaitomi Letter to Editor, ne pagal straipsnio reikalavimus parengti Case Report ir pan.), be to, mažiausiai du straipsniai turėtų būti iš savojo darbo rezultatų. Literatūros meta-analizė ar literatūros sisteminė apžvalga, kuri atlikta pagal visus metodologinius reikalavimus ir publikuota CA WoS žurnale, o disertantas yra pirmasis autorius, gali būti užskaityta ir traktuojama, kaip privalomas savųjų darbo rezultatų straipsnis, jei literatūros meta-analizė ar literatūros sisteminė apžvalga buvo numatyta darbo uždaviniuose; tokios publikacijos atitikimą darbo problematikai vertina atitinkamos krypties Doktorantūros komitetas, be to, pateikus literatūros meta-analizę ar sisteminę literatūros apžvalgą kaip savųjų darbo rezultatų straipsnį, mažiausiai dar viena CA WoS publikacija turėtų būti parengta savojo tyrimo duomenų pagrindu.
- Savo tyrimo rezultatus turi būti pristatęs mažiausiai dviejuose tarptautiniuose moksliniuose renginiuose;
- Yra sukaupęs ne mažiau kaip tris bendrųjų kompetencijų kreditus.
Doktorantūros komitetui svarstyti ir tvirtinti teikiami dokumentai:
- Padalinio posėdžio, kurio metu buvo pakartotinai po recenzentų atsiliepimų svarstoma disertacija, PROTOKOLĄ. To paties posėdžio metu galima numatyti ir Ekspertų gynimo tarybą, gynimo datą, laiką ir vietą.
- Gynimo tarybos narių sutikimai dalyvauti gynimo procedūroje, gynimo tarybos narių mokslinių publikacijų sąrašai.
Ekspertų gynimo tarybos nariai – tai mokslininkai, neturintys bendrų publikacijų su disertantu ir atitinkantys minimalių kvalifikacinių valstybinių mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų pareigybių reikalavimų aprašo, patvirtinto 2018 m. birželio 28 d, Lietuvos mokslo tarybos pirmininko įsakymu Nr. V-340, 8.2 punkto reikalavimus:
8.2. į vyresniojo mokslo darbuotojo pareigas gali pretenduoti mokslininkai, kurie paskelbė ne mažiau kaip 7 mokslinius straipsnius tarptautiniuose mokslo leidiniuose (leidiniai turi būti referuojami ir turintys citavimo indeksą Mokslinės informacijos instituto duomenų bazėje „ISI Web of Science“ 7.1. punktas).
Gynimo tarybos narys negali turėti bendrų publikacijų su disertantu, o daugiau kaip pusė gynimo tarybos narių turi per paskutinius penkerius metus neturėti bendrų publikacijų ir su disertanto vadovu.
Medicinos ir odontologijos krypčių doktorantams, įstojusiems nuo 2017-10-01 d. ir vėliau, privalu į disertacijos gynimo tarybą įtraukti mažiausiai vieną mokslininką iš užsienio mokslo ar studijų institucijos (nutarimas priimtas Medicinos ir sveikatos mokslų doktorantūros mokyklos tarybos 2022-09-29 d. posėdyje). Visuomenės sveikatos krypties doktorantams toks reikalavimas yra rekomendacinio pobūdžio.
Dokumentai Doktorantūros komitetui turi būti pateikti ne vėliau, kaip 7-8 savaitės iki numatytos disertacijos gynimo datos.
Po to, kai Doktorantūros komitetas apsvarsto ir patvirtina disertacijos gynimo dokumentus, tolesnę disertacijos gynimo procedūrą kuruoja VU Doktorantūros ir podoktorantūros skyrius. Kai CR peržiūri doktoranto pateiktą bylą, disertaciją ir jos santrauką galima teikti spausdinti, o leidyklai pateikta galutinė disertacijos ir jos santraukos versija („pdf“ formatu) mažiausiai mėnuo iki gynimo datos turi būti patalpinta elektroninėje erdvėje.
SVARBU: už reikiamų dokumentų paruošimą, gynimo procedūros organizavimą, MS Teams aplinkos sukūrimą, nuorodos, prie kurios prisijungus, galima stebėti disertacijos gynimą, sukūrimą ir kt. yra atsakingas padalinio (katedros/ klinikos/ instituto), kuriame vyksta atitinkamos doktorantūros studijos, pagalbinis personalas.
Disertacijos gynimas 4 straipsnių pagrindu
Tvarka, rengiantis ginti darbą 4 CA WoS straipsnių rinkinio pagrindu
Nuo 2023 m. birželio 1 d. įsigalioja 2022-12-23 Švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu Nr. V-2003 patvirtintas Mokslo doktorantūros nuostatų pakeitimas, kuriame nustatoma, kad disertantas, ginantis disertaciją straipsnių rinkinio pagrindu, „svarbiausius tyrimų rezultatus [...] turi būti paskelbęs ne mažiau kaip keturiuose straipsniuose (ir būti bent dviejų iš jų vienintelis autorius arba pagrindinis bendraautorius), kurie paskelbti arba priimti paskelbti (turintys skaitmeninio objekto indentifikatorių (angl. digital object identifier) (toliau – DOI) ar kitą priėmimo paskelbti pagrindimą) – tarptautiniuose mokslo leidiniuose, turinčiuose cituojamumo rodiklį Clarivate Analytics Web of Science (CA WoS ) duomenų bazėje".
Doktorantūros padalinys kartu su doktoranto vadovu išnagrinėja teikiamus straipsnius, jų sąsajas su mokslinio darbo tikslu ir uždaviniais, konstatuoja doktoranto asmeninį indėlį, rengiant medžiagą bei rašant straipsnius (konkrečiai nurodant asmenines doktoranto veiklas ir jų aprėptį) bei kreipiasi į Medicinos krypties Doktorantūros komitetą (DK) su prašymu svarstyti galimybę ginti darbą straipsnių rinkinio pagrindu. Ne mažiau nei dviejuose straipsniuose disertantas turėtų būti pirmasis autorius (arba corresponding author).
Kreipiantis į DK nurodoma:
- Disertacinio darbo tikslas ir uždaviniai;
- Kurioje/-iose publikacijoje/-jose išspręstas kiekvienas darbo uždavinys (nurodant arba visą publikaciją, arba tą dalį, jeigu toje publikacijoje sprendžiami ne tik teikiamo gynimui mokslinio darbo klausimai);
- Jeigu publikacijoje doktorantas yra ne pirmas autorius, būtinas to straipsnio pirmojo autoriaus (writing author) ir esminio (idėjos autoriaus) patvirtinimas, kad leidžiama tą publikaciją panaudoti teikiamo darbo gynimui, konstatuojant, kad minėta publikacija nebus pakartotinai naudojama, ginant kitą panašią disertaciją;
- Būtinas ir pagrindinių (esminių) tų straipsnių autorių, taip pat doktorantūros padalinio konstatavimas apie doktoranto indėlį kiekvienoje publikacijoje (turėtų matytis, kad sprendžiant konkrečią disertacinio darbo problematiką disertanto indėlis yra esminis).
Gavus padalinio kreipimąsi, organizuojamas DK posėdis ir svarstomas kokybinis atitikimas ginti darbą straipsnių pagrindu. Gavus DK pritarimą, doktorantas parengia straipsnių apžvalgą.
Rankraštį turi sudaryti: ne mažiau kaip 1 autorinio lanko apimties apžvalga, santrauka (0,5-1 lanko apimties) lietuvių ar užsienio kalba (ne ta kalba, kuria parengta apžvalga) ir disertanto mokslinių publikacijų disertacijos tema kopijos. Apžvalgoje privalo būti visos mokslo darbui pateikti būtinos dalys: įvadinės dalys (akcentuojant problemos naujumą ir aktualumą; darbo tikslas ir uždaviniai), literatūros apžvalga, darbo metodika ir medžiaga (tiriamieji), darbo rezultatai, apibendrinimas, išvados, jeigu tikslinga – rekomendacijos, visų darbe naudotų literatūros šaltinių sąrašas.
Tolesnė disertacijos recenzavimo ir gynimo tvarka pagal 2017 m. spalio 24 d. Reglamentą.
Disertacijos gynimas eksternu
Disertacija eksternu ginama pagal Reglamento VIII skyriaus reikalavimus.