Istorija
1996 m. nuo Bendrosios terapijos ir reumatologijos klinikos atsiskyrė Propedeutikos ir slaugos studijų centras (vedėja prof. Danutė Kalibatienė), kuris nuo 1998 m. įsikūręs Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, 2004 m. pervardintas į Vidaus ligų pagrindų ir slaugos katedrą, nuo 2011 m. – Slaugos ir vidaus ligų pagrindų katedra (iki 2017 m.). Nuo 2017 m. Slaugos katedra yra Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto sudėtyje. Katedrai vadovauja prof. dr. Natalja Fatkulina.
Vilniaus universitete 1996 m. įkurta ketverių metų trukmės slaugos bakalauro programa, o 2001 m. – dvejų metų trukmės slaugos magistro programa. Katedra apima įvairiapusiškas slaugos teorijos ir praktikos studijas, rengia universitetinio išsilavinimo slaugos specialistus, kurie integruojasi į Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros sistemą, dirba slaugos dėstytojais aukštosiose mokyklose, slaugos administratoriais sveikatos priežiūros įstaigose, aukštos kvalifikacijos profesionaliais slaugytojais klinikinėje praktikoje.
Katedra puoselėja slaugos mokslą, aktyviai dalyvauja nacionaliniuose ir tarptautiniuose slaugos studijų ir mokslo projektuose. Katedros dėstytojai konsultuoja slaugos mokslo ir praktikos, sveikatos edukologijos ir vadybos klausimais, dalyvauja slaugos politikos formavimo ir įgyvendinimo procesuose.
Nuo 2019 m. rugsėjo mėnesio startavo naujos slaugos programos: Slaugos bakalauro ir Išplėstinės praktikos slaugos magistro.
Tyrimų kryptys
Slaugos mokslo tyrimų ir studijų naujovės;
Pažangios slaugos praktika;
Slaugos poreikis ir kokybė;
Slaugos inovacijos;
Slaugytojo profesinė kompetencija;
Slaugos politika;
Pacientų ugdomoji veikla, mokymai;
Pooperacinio laikotarpio slaugymo poreikiai ir ypatumai;
Slaugytojų darbo aplinkos tyrimai;
Pacientų saugumas ir slaugytojo vaidmuo;
Naujagimių slaugos ypatumai;
Išplėstinės praktikos slaugytojų galimybės, funkcijos, jų integravimas į komandinį darbą;
Slaugytojas – sveikatos priežiūros komandos narys;
Fizinis aktyvumas ir slauga.
Projektai
Nuo 2019 iki dabar vykstantis projektas „Slaugytojų profesinės kompetencijos kompleksinis vertinimas“.
Projekto tikslas yra ištirti slaugytojų profesinę kompetenciją ir nustatyti klinikinius, edukacinius ir socialinius kontroliuojamus ir nekontroliuojamus veiksnius įtakojančius slaugytojų kompetenciją.
Nuo 2019 iki dabar vykstantis projektas „Pacientų slaugos poreikių, gyvenimo kokybės įvertinimas, sveikatos priežiūros ir mokymo tobulinimas“.
Projekto tikslas yra ištirti pacientų, sergančių lėtinėmis somatinėmis (terapinėmis, chirurginėmis, vaikų, neurologinėmis) ligomis gyvenimo kokybę ir slaugos poreikius, nustatyti pagrindines gaires gerinant ilgalaikę sveikatos priežiūrą ir slaugą, ištyrus slaugytojų psichosocialinius rizikos veiksnius darbo aplinkoje, komandinio darbo socialines refleksijas, įvertinti ateities perspektyvas bei praktinio mokymo proceso organizavimą sveikatos priežiūros įstaigose.
Nuo 2020 iki dabar vykstantis projektas „Ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiems teikimas, etika ir sveikatos priežiūros kokybė“.
Projekto tikslas yra įvertinti ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugų kokybę suaugusiems, teikiant paslaugas pacientų namuose ir identifikuoti etikos principus, siekiant įvertinti esantį paliatyviosios pagalbos namuose, teikimo modelį
Nuo 2020 iki dabar vykstantis projektas „Komunikacijos tarp sveikatos priežiūros specialistų ir kitų asmenų vertinimas visuomenės sveikatos kontekste“.
Projekto tikslas yra ištirti veiksnius veikiančius komunikacijos procesus tarp įvairių grupių sveikatos priežiūros sistemoje; išnagrinėti komunikacijos sąsajas su emocinėmis kompetencijomis; išryškinti emocines kompetencijas, veikiančias komunikacijos efektyvumą tarp sveikatos priežiūros specialistų; ištirti sveikatos priežiūros specialistų ir pacientų etinius bendravimo aspektus.
Nuo 2022 iki dabar vykstantis projektas „Prieglobsčio prašytojų ir pabėgėlių sveikatos ir socialinių paslaugų vertinimas, slaugytojų kultūrinės kompetencijos vertinimas“.
Projekto tikslas yra išnagrinėti iš Baltarusijos į Lietuvą atvykusių prieglobsčio prašytojų ir pabėgėlių iš Ukrainos sveikatos būklę, jų poreikius dėl sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų naudojimosi ir iššūkius, susijusius su sveikatos ir socialinės priežiūros prieinamumu ir galimybėmis; nustatyti slaugytojų kultūrinės kompetencijos lygį teikiant slaugos paslaugas kitataučiams.
Nuo 2022 iki dabar vykstantis projektas „Slaugytojų su sveikata susijęs elgesys, psichinė sveikata ir jų tarpusavio sąsajos“.
Projekto tikslas yra įvertinti slaugytojų su sveikata susijusį elgesį, psichinę sveikatą ir išanalizuoti jų tarpusavio sąsajas; numatoma tirti slaugytojų su sveikata susijusį elgesį: fizinį aktyvumą, fizinį pasyvumą, mitybos įpročius, žalingus įpročius. taip pat, psichinės sveikatos rodiklius: psichologinį distresą, nerimą, depresijos požymius, dėmesio sukaupimą. analizuotumėm visų šių rodiklių sąsajas.
2017 – 2022 metais vykstantis tarptautinis projektas PROCOMPNurse „Profesinė kompetencija slaugoje ir veiksniai, susiję su slaugytojų išsilavinimo kokybe“.
Projekto tikslas yra sukurti ir įvertinti priemones, vertinančias slaugos specialistų kompetencijas, tobulinančias praktines klinikines slaugytojų kompetencijas.
2019 – 2022 metais vykęs tarptautinis projektas „Supporting teachers to maximise enjoyable MVPA minutes in children and youth: Project enjoyable MVPA“.
Projekto tikslas buvo sukurti ir aprobuoti mokslu grįstas fizinio aktyvumo inovacijas Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklose.
2018 – 2022 vykęs tarptautinis projektas European Sexual Medicine Network (COST project).
Projekto tikslas buvo surinkti skirtingų disciplinų tyrimų informaciją, rezultatus, siekiant rasti seksualinės medicinos sąvokų ir požiūrių bendrumus. Pradėti bendri tarpdisciplininiai tyrimai, nustatant pagrindines sąvokas ir apibrėžimus. Taip pat skirtas dėmesys jaunųjų tyrėjų įtraukimui. Sudaryas koncepcinis pagrindas kuriant tarpdisciplininius tyrimus.
2020 – 2023 metais vykstantis tarptautinis projektas VANGUARD „Virtual advice, nurture and guidance in undergraduate research and development“.
Projekto tikslas yra sukurti mokslu grįstas fizinio aktyvumo rekomendacijas pacientams ir įgalinti gydytojus bei slaugytojus konsultuoti pacientus fizinio aktyvumo klausimais.
2019 – 2021 vykęs vykstantis projektas „Mokinių fizinio pajėgumo nustatymo, stebėsenos ir analizės modelio prototipas (LitFit)“ (finansuojamas Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos).
Projekto tikslas buvo sukurti ir įgalinti veikti nacionalinio fizinio pajėgumo stebėsenos modelio LitFit prototipą bei organizuoti ir atlikti pilotinį 5-12 klasių mokinių fizinio pajėgumo tyrimą, suvedant duomenis į nacionalinio fizinio pajėgumo stebėsenos modelio Lit-Fit prototipą. Atsakingi asmenys – prof. dr. Natalja Istomina, Ramunė Žilinskienė, prof. dr. Arūnas Emeljanovas. Pagrindinis partneris – Lietuvos sporto universitetas. Sukurtas modelio prototipas bei įvertintas mokinių fizinis aktyvumas.
2019 – 2021 metais vykęs LR Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo projektas „Papildomosios ir alternatyviosios medicinos (PAM) taikymas psichikos sveikatos stiprinimui vėžiu sergantiems pacientams ir jų artimiesiems“ (finansuojamas Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos).
Projekto tikslas buvo sukurti ir aprobuoti mokslų grįstas papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros taikymo metodikas pacientams sergantiems vėžiu. Atsakingas asmuo – prof. dr. Natalja Istomina, pagrindinis partneris – Klaipėdos universitetas. Buvo atliktos alternatyviųjų ir papildomųjų sveikatos priežiūros metodikų taikomų moterims, sergančioms krūties vėžiu, analizės, parengtos publikacijos.
2020 – 2023 metais vykęs tarptautinis projektas Well@School „Developing multi-professional Higher Education for promoting mental health and well-being at schools“.
„Well @ School“ projektas kaupė naujas aukštojo mokslo žinias ir praktiką. Projekto tikslas buvo užtikrinti, kad pradinių klasių mokytojai, visuomenės sveikatos specialistai, slaugytojai bei kuratoriai turėtų kompetencijų, reikalingų psichinės sveikatos ugdymui ir skatinimui mokyklų bendruomenėse, naudojant skaitmeninius metodus. Atsakingi asmenys – prof. dr. Natalja Istomina, dr. Jūratė Grubliauskienė, dr. Daiva Šukytė, Monika Makutienė.
2022–2023 metais vykęs projektas mokslinių tyrimų projektas „Didelės rizikos narkotikų vartotojų paplitimo vertinimas bei adatų ir švirkštų programos ir pakaitinio gydymo aprėpties bei kokybės įvertinimas taikant daugiametodį skaičiavimą Lietuvoje“.
Projekto tikslas buvo atlikti mokslinį tyrimą „Didelės rizikos narkotikų vartotojų paplitimo vertinimas bei adatų ir švirkštų programos ir pakaitinio gydymo aprėpties bei kokybės įvertinimas taikant daugiametodį skaičiavimą Lietuvoje“. Projekto vykdytojai – prof dr. Natalaja Isomina (projekto vadovas), prof. dr. Rimantas Stukas, doc. dr. Alma Molytė, jaun. mokslo darb. Rožė Perminienė. Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo tarybos skirta lėšų suma 49 984,00 Eur. Projektas buvo finansuojamas Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija.
2022–2023 metais vykęs projektas mokslinių tyrimų projektas „Mokyklų pedagoginių darbuotojų emocinė (psichologinė) savijauta“.
Projekto tikslas buvo nustatyti mokyklų pedagoginių darbuotojų emocinę (psichologinę) savijautą ir įvertinti psichologinės pagalbos prieinamumą bei jos poreikį. Projekto vadovas – prof. dr. Arūnas Emeljanovas, partneriai – Lietuvos mokyklų vadovų asociacija; Kauno rajono savivaldybės biudžetinė įstaiga Visuomenės sveikatos biuras. Projekto finansavimas: 39 969,00 Eur. Projektas „Mokyklų pedagoginių darbuotojų emocinė (psichologinė) savijauta“ buvo finansuojamas Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija.
Darbuotojų publikacijos
Dautarienė Beata
Dzygalienė Nijolė
Gedrimė Lina
Giliun Renata
Gimžauskienė Jūratė
Grudzinskienė Jovita
Guobužienė Dalia
Kontaktai
Katedros vadovė prof. dr. Natalja Istomina
Administratorė Greta Zambžickaitė (mokslo klausimais)
Tel. nr. (8 5) 236 6079
El. p.
Administratorė Irina Ulienė (studijų klausimais – MA studijų programa „Išplėstinės praktikos slauga”; praktikos sutartys)
Adresas: Geležinio Vilko 29A
Tel. nr. (8 5 ) 219 3231
El. p.
Administratorė Jūratė Gailiūnaitė (studijų klausimais – BA studijų programa „Slauga”, praktikos sutartys)
Adresas: Akademijos g. 4, 504 kab.
Tel. nr. (8 5) 268 6967
El. p.