Istorija
Skausmo slopinimo ir gaivinimo metodų diegimo į praktiką užuomazgos senajame Vilniaus universitete susijusios su žymių medikų Andriaus Sniadeckio, Adomo Ferdinando Adamovičiaus, Liudviko Liachovičiaus pavardėmis. Moderniosios anesteziologijos ir reanimatologijos vystymasis Vilniaus universitete susijęs su sudėtingų operacijų diegimu į klinikinę praktiką. Impulsą tam davė mokslinė praktinė anesteziologų veikla, pradėta 1965 metais Bendrosios chirurgijos katedros klinikinėse bazėse ir Probleminėje širdies ir kraujagyslių chirurgijos laboratorijoje. Šiose bazėse anesteziologija ir reanimatologija ėmė vystytis kaip savarankiška medicinos sritis, pradėtas gydytojų anesteziologų reanimatologų ruošimas ir jų tobulinimas.
1990 m. rugsėjo 1 d. suskilus Bendrosios chirurgijos katedrai buvo įkurtos dvi klinikos: Pirmoji anesteziologijos ir reanimatologijos klinika (vedėjas – prof. habil. dr. Juozas Ivaškevičius) ir Antroji anesteziologijos ir reanimatologijos klinika (vedėjas – doc. dr. Alis Baublys). Vykstant Medicinos fakulteto pertvarkai 2002 metais abi klinikos sujungtos į vieną Anesteziologijos ir reanimatologijos kliniką, kurios vedėju iki 2012 metų buvo prof. habil. dr. Juozas Ivaškevičius. Nuo 2012 metų Anesteziologijos ir reanimatologijos klinikos vedėja yra prof. dr. (HP) Jūratė Šipylaitė. Ilgus metus klinikoje dėstė prof. habil. dr. Juozas Ivaškevičius, doc. dr. Alis Baublys, doc. dr. Gediminas Martinkėnas, doc. dr. Algis Matulionis.
Anesteziologijos ir reanimatologijos klinikos sudėtyje yra trys centrai: Anesteziologijos, intensyviosios terapijos ir skausmo gydymo centras nuo 2002 m. veikia Vilniaus universitetinėje ligoninėje Santaros klinikos, centro vadovu ilgą laiką buvo doc. dr. Alis Baublys, nuo 2010 m. centro vadovė prof. dr. (HP) Jūratė Šipylaitė; Anesteziologijos, reanimatologijos ir kritinių būklių medicinos centras nuo 2002 m. veikia VšĮ Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje (buvusioje Vilniaus greitosios pagalbos universitetinėje ligoninėje), centro vadovu ilgą laiką buvo prof. habil. dr. Juozas Ivaškevičius, nuo 2015 metų – prof. dr. (HP) Saulius Vosylius; Toksikologijos centras veikia VšĮ Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje, nuo 2010 m. centro vadovas asist. dr. Robertas Badaras.
Anesteziologijos ir reanimatologijos klinikos tikslas – mokyti studentus, rengti aukščiausios kvalifikacijos gydytojus anesteziologus reanimatologus, tobulinti jų kvalifikaciją, vykdyti mokslinius tyrimus ir rengti šios srities mokslininkus, aktyviai dalyvauti kuriant ir įgyvendinant visuomenės sveikatos politiką, pagrįstą mokslo, studijų ir praktikos vienove. Klinikos specialistai užtikrina, kad pacientai gautų aukščiausios kokybės, naujausiomis medicinos technologijomis ir mokslo pasiekimais pagrįstas sveikatos priežiūros paslaugas.
Anesteziologijos ir reanimatologijos klinikos kolektyvas – tai komanda, efektyviai dirbanti ir siekianti bendrų tikslų visose akademinės, mokslinės ir praktinės medicinos srityse. Pagarba bei pasitikėjimas, palaikymas bei tarpusavio pagalba, sutelktumas ir stiprus vidinės priklausomybės komandai jausmas – tokie klinikos darbuotojų santykiai skatina toliau dirbti, plėtoti anesteziologiją ir reanimatologiją, pagrįstą mokslo, mokymo ir praktikos vienove.
Tyrimų kryptys
Perioperacinio periodo optimizavimas bei kritinių būklių tyrimai ir gydymas
Naujų anestezijos metodų diegimas ir klinikinis vertinimas.
Ūmaus ir lėtinio skausmo diagnostikos ir gydymo tobulinimas.
Dauginis organų disfunkcijų sindromas, etiopatogenetinis gydymas, prognozė.
Infuzinių ir transfuzinių terpių racionalumo panaudojimo tyrimai.
Enterinės ir parenterinės mitybos įtaka ligos baigčiai.
Projektai
Įvykę projektai:
Nacionalinis mokslo projektas „Perioperacinės optimizacijos įtaka klubo sąnario pirminio endoprotezavimo išeitims“. VP1-3.1-ŠMM-07-K „Parama mokslininkų ir kitų tyrėjų mokslinei veiklai (visuotinė dotacija)“ (2013-2015) (VU), VU ats. vykdytojai prof. dr. A. Andrijauskas, doc. dr. D. Činčikas, asist. dr. S. Švedienė.