„Translyčių asmenų sveikatos priežiūros ir šeimos gyvenimo iššūkiai: socialiniai ir medicininiai aspektai“ / MF archyvas
Šių metų lapkričio 13-14 d. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) Mokslo centre vyko Edukacinių kompetencijų skyriaus kartu su Filosofijos fakulteto (FSF) Socialinės politikos katedra organizuotas dviejų dienų trukmės renginys „Translyčių asmenų sveikatos priežiūros ir šeimos gyvenimo iššūkiai: socialiniai ir medicininiai aspektai“ (angl. Challenges in Transgender Individuals' Healthcare and Family Life: Social and Medical Aspects).
Renginio metu pasaulyje garsios translyčių asmenų gynėjos, lektorės Jessica Lynn (ji/jos) ir Debi Jackson (ji/jos) pristatė lytiškumo supratimo perspektyvas, aptarė pagrindinius žingsnius ir praktikas, kaip teikti palaikančias medicinos paslaugas translyčiams ar nebinarinės lyties pacientams bei skaitė atviras paskaitas susidomėjusiems studentams.
Renginį atidarė ir sveikinimo žodį tarė VU Medicinos fakulteto Edukacinių kompetencijų skyriaus vadovė doc. dr. Rūta Vosyliūtė. „Tema yra labai jautri, nauja ir neįprasta, bet didėjantis jaunų žmonių savižudybių skaičius, neapykantos kurstymas verčia susimąstyti ir kalbėti apie tai, kas galbūt yra „nepatogu“ ir „manęs neliečia“. Vilniaus universitetas pasižymi atvirumu, tarptautiškumu, tolerancija, tad toks renginys yra prasmingas ir aktualus visiems, o ypatingai medicinos bendruomenei“, – kalbėjo doc. dr. Rūta Vosyliūtė.
Jessica Lynn / MF archyvas
„Ką mes vadiname įvairove? Tai, kad nei vienas iš mūsų nesame toks pat kaip kitas. Apsidairykime aplinkui: kiekvienas mūsų turime skirtingą odos atspalvį, plaukų spalvą, kūno struktūrą, lytinį tapatumą, skirtingai kalbame... Dėl šios įvairovės pasaulis ir yra gražus. Vienu kartu ši įvairovė visuomet buvo diskriminacijos objektas“, – kalbėjo Jessica Lynn. Lektorė kvietė klausytojus atsigręžti į praeitį, milijonus metų evoliucijos, laikotarpius, kai buvo diskriminuojami biologiniai žmonių ypatumai (kairiarankiškumas, raudona plaukų spalva, odos spalva ir kt.), pateikė šokiruojančių istorinių faktų, skatinusių susimąstyti apie vykdytus žiaurius susidorojimus su žmogaus, kaip rūšies, įvairove.
Paskaitos metu lektorės Jessica Lynn ir Debi Jackson išsamiau aptarė tokias esmines žmogaus biologinę įvairovę apibrėžiančias sąvokas kaip interlytiškumas (kai asmuo neatitinka tipinės binarinės vyro ir moters kūno sampratos ir pasižymi abejoms lytims būdingais lytiniais požymiais, angl. intersexual), transseksualumas (kai asmens lytinės tapatybės patyrimas yra nesuderinamas su asmeniui priskirtąja lytimi; toks asmuo galimai norės pereiti prie lyties, su kuria tapatinasi, angl. transsexual), translytiškumas (kai asmens lytinė tapatybė skiriasi nuo tos, kuri jam/jai buvo priskirta gimus, angl. transgender), LGBTQ (terminas, apibūdinantis lesbiečių, gėjų, biseksualių, translyčių asmenų ir asmenų, kurie nėra heteroseksualūs (angl. heterosexual), arba kitaip, cislyčiai (angl. cisgender), bendruomenę), aseksualumas (kai asmuo neturi seksualinio potraukio, angl. asexual) ir kt.
Lektorės nagrinėjo vaikų translytiškumo klausimus (kompleksišką lytinės tapatybės formavimosi procesą, amžių, kada vaikas/paauglys/jaunuolis (-ė) gali pradėti nebesitapatinti su nuo gimimo jam/jai priskirtąja lytimi, angl. the age of transitioning). Pranešėjos akcentavo itin svarbų skirtumą tarp transseksualumo ir translytiškumo: pastarojo atveju, lyties keitimas neturintis nieko bendra su lytinės tapatybės suvokimu bei išgyvenimu.
Debi Jackson / MF archyvas
Renginio metu lektorės taip pat pasidalino jautriomis asmeninėmis savo ir šeimos istorijomis. Jessica Lynn papasakojo savo, kaip translyčio asmens, gyvenimo istoriją, patirtus fizinius ir psichologinius iššūkius. Debi Jackson atskleidė esanti translyčio vaiko, lytinės tapatybės kismą išgyvenusio vos trejų-ketverių metų, šiandieną – jau paauglio (-ės), save priskiriančio (-s) nebinarinės (angl. non-binary) lyties kategorijai, mama.
Translyčių asmenų bendruomenę sudaro iki 1 % pasaulio žmonių populiacijos. Manoma, kad apie 3 % translyčių žmonių nesijaučiantys saugūs, jog galėtų viešai pasisakyti esantys translyčiai ar patenkantys į translytiškumo spektrą. Tai reiškia, kad apie 80 mln. žmonių visame pasaulyje patenka po translytiškumo „skėčiu“. „Senovės artefaktai, literatūra ir kiti šaltiniai rodo, kad translyčių asmenų nesama išskirtinai JAV, Europoje ar kitame žemyne, bet visame pasaulyje“, – translyčių asmenų statistiką komentavo Jessica Lynn.
Anot lektorių, norint prisidėti prie translyčių asmenų diskriminacijos mažinimo reikia vengti mikroagresijos, pavyzdžiui, teiravimosi itin asmeniškų dalykų lytinės tapatybės atžvilgiu. Viena svarbiausių diskriminacijos mažinimo praktikų tampa ir tinkamos kalbos, t. y. tinkamų įvardžių (ji/jos, jis/jo, jie/jos/jų), vardo, kuriuo asmuo save vadina, vartojimas. Šeimos nariai greičiau pradeda vartoti naująjį vardą, tačiau gali sunkiau pereiti prie naujų įvardžių naudojimo „jis“, „ji“. Svarbiausia – pagarba ir priėmimas žmogaus tokios lyties, kokios jis ar ji save suvokia, pastanga matyti juos jų naujame moters ar vyro vaidmenyje.
Apie pranešėjas
Jessica Lynn (ji/jos) – pasaulyje žinoma translyčių asmenų teisių gynėja, pedagogė ir aktyvistė. Tarptautiniu mastu J. Lynn laikoma viena iš svarbiausių translyčių asmenų edukatorių dėl savo dinamiško, atviro ir nuoširdaus bendravimo, unikalaus humoro ir išskirtinių „klausimų-atsakymų“ sesijų, kuriose galima klausti bet ko. Per pastaruosius kelerius metus J. Lynn nukeliavo daugiau nei milijoną mylių, aplankė 28 skirtingas šalis, surengė daugiau nei 1200 pristatymų, siekdama šviesti visuomenę apie translyčių asmenų bendruomenę.
Debi Jackson (ji/jos) – pasaulyje plačiai žinoma translyčių asmenų teisių gynėja, translyčio vaiko mama, dažnai keliauja, šviesdama visuomenę apie translyčius vaikus. 2016 m. apdovanota Pavyzdžio apdovanojimu (angl. Role Model Award), kurį suteikė Nacionalinės švietimo asociacijos LGBT skyrius. D. Jackson bendradarbiauja su žinomomis organizacijomis, tokiomis kaip PFLAG, Žmogaus teisių kampanija, „Gender Odyssey“ ir „Trevor Project“. D. Jackson įsitraukimas į šias organizacijas, taip pat asmeninis ryšys su tūkstančiais translyčių suaugusiųjų ir šeimų, auginančių translyčius vaikus, praturtinęs visuomenės supratimą apie translyčių asmenų poreikius ir sprendimus, susiduriant su sveikatos ir socialiniais iššūkiais.