Istorija
Atskira Vilniaus universiteto Psichiatrijos katedra buvo įsteigta 1922 metais, tuo metu tai buvo Vilniaus Stepono Batoro universitetas Lenkijoje. Jos įkūrimą organizavo ir pirmasis vedėjas buvo prof. A. Mikulskis. Po prof. A. Mikulskio mirties 1925 metais Psichiatrijos katedrai pradėjo vadovauti prof. R. Radzivilovičius. Tik 1927 metais Psichiatrijos klinikai pavyko gauti atskiras patalpas vietoj buvusios tuberkulioze sergančiųjų sanatorijos (Vilnius, Vasaros g. 5). Po prof. R. Radzvilovičiaus mirties 1929 metais Psichiatrijos ir Neurologijos katedros buvo sujungtos, vedėju tapo prof. S. Vladičko. 1931 metais iš Varšuvos į Vilnių buvo pakviestas ir jungtinės katedros vedėju paskirtas prof. M. Rozė. Profesorius buvo labai energingas, geras oratorius, aktyviai propagavo Z. Froido idėjas. Jo iniciatyva iš Varšuvos į Vilnių buvo perkeltas Galvos smegenų institutas. Čia 1935 metais buvo tiriamos J. Pilsudskio smegenys. Po prof. M. Rozės mirties (1937 m.) katedrai vadovavo V. Godlovskis. Karo metais dalis universiteto dėstytojų buvo pašalinti ir tik 1944 metais vėl atnaujino darbą Nervų ir psichikos ligų katedroje. 1944–1950 metais jos vedėjas buvo psichiatras doc. N. Indrašius, 1950–1951 metais doc. S. Šerševeras, 1951–1953 metais S. Žiugžda. Ši katedra 1953 metais dėl mažo pedagoginio krūvio buvo panaikinta, vietoj jos Hospitalinės chirurgijos, o vėliau Fakultetinės terapijos katedroje skaitytas nervų ir psichinių ligų kursas. Daugėjant Medicinos fakulteto studentų, 1967 metais Nervų ir psichikos ligų katedra, kurioje buvo skaitomas ir odos bei venerinių ligų kursas, vėl buvo atkurtas. Vedėju buvo paskirtas neurologas prof. P. Visockas. Jis katedrai vadovavo iki 1990 metų. Tais pačiais metais katedros vedėju buvo išrinktas doc. A. Dembinskas.
1991 metų sausio 1 dienos Vilniaus universiteto Medicinos fakultete vyko katedrų reorganizacija, kuriamos universitetinės klinikos. Buvo įsteigta universitetinė Psichiatrijos klinika, jos vadovu paskirtas doc. Algirdas Dembinskas. Atkūrus Lietuvos laisvę, atsirado geresnių galimybių vykdyti mokslinę veiklą, rengti studentus, organizuoti gydytojų psichiatrų tobulinimo kursus, bendradarbiauti su kitų šalių kolegomis. 1993 metais Psichiatrijos klinikos vadovas dr. A. Dembinskas apgynė habilituoto daktaro disertaciją „Girtavimo ir alkoholizmo tipologija ir prognozė Lietuvoje“, jis tapo pirmuoju profesoriumi laisvę atgavusioje Lietuvoje ir Baltijos šalyse. 2004 metais prof. habil. dr. A. Dembinsko veikla buvo įvertinta Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi už nuopelnus medicinai.
Psichiatrijos klinikos darbuotojai skaitė paskaitas ir vedė praktikos darbus VU Medicinos, Teisės ir Filosofijos fakultetų studentams. Didelę pedagoginio darbo dalį sudarė gydytojų tobulinimo kursai. Kiekvienais metais buvo organizuojami 12-15 tobulinimosi ciklų.
Nuo 2007 metų Psichiatrijos klinikos vadove buvo išrinkta doc. dr. Vita Danilevičiūtė, 2012 metais ji tapo profesore. Psichiatrijos klinikoje toliau buvo tęsiami ilgamečio vadovo prof. A. Dembinsko pradėti darbai. Pagrindinė Psichiatrijos klinikos darbuotojų užduotimi visada buvo ir yra pedagoginė ir mokslinė veikla. Klinikos darbuotojai skaito pranešimus Lietuvos ir tarptautinėse konferencijose, dalyvauja tarptautiniuose projektuose ir įvairių profesinių bei visuomeninių organizacijų veikloje. 2016 metais po staigios prof. V. Danilevičiūtės mirties klinikai vadovauti buvo paskirtas doc. dr. Alvydas Navickas. 2017 gegužės 3-6 d. kartu su Lietuvos psichiatrų asociacija buvo sėkmingai organizuotas Pasaulio psichiatrų asociacijos kongresas Vilniuje.
Nuo 2017 lapkričio mėn Psichiatrijos klinikai vadovauja prof. Sigita Lesinskienė. Klinika buvo įtraukta į suformuotą MF Klinikinės medicinos institutą. Psichiatrijos klinikoje dirba apie 70 pedagogų, dėstytojų valandininkų ir rezidentų vadovų. Tarp jų 3 profesoriai, 1 partnerystės profesorius, 6 docentai, 3 medicinos mokslo daktarai, 3 doktorantai ir didelis lektorių būrys bei dvi vyr. specialistės. Vykdomos dvi 4 metų trukmės rezidentūros programos: psichiatrijos bei vaikų ir paauglių psichiatrijos, jose mokosi apie 40 rezidentų. Klinikoje vyksta mokslinis ir pedagoginis darbas šiose pagrindinėse srityse: psichiatrijoje, socialinėje psichiatrijoje, vaikų ir paauglių psichiatrijoje, socialinėje pediatrijoje ir psichoterapijoje. Dėstomi dalykai: profesinio bendravimo pagrindai ir psichosomatika, psichiatrija, socialinė psichiatrija, priklausomybės ir visuomenės sveikata, psichofarmakologijos pagrindai, visuomenės psichikos sveikata, psichikos sveikatos politika, vaikų ir paauglių psichiatrija, psichoterapija, psichiatrijos įvadas irk t. Skaitomos paskaitos, vedami seminarai ir praktikos darbai Medicinos fakulteto medicinos specialybės, odontologijos, visuomenės sveikatos, muzikos terapijos, slaugos, Filosofijos fakulteto socialinio darbo, klinikinės, edukacijos ir vaiko raidos psichologijos studentams. Nuo 2015 klinikos darbuotojai pradėjo dėstyti anglų kalba fakulteto bendrosios medicinos ir odontologijos studentams iš įvairių užsienio šalių.
Klinikoje ilgametę tradiciją turi psichoterapeutų ruošimas, organizuojamos dvi mokymo programos, vadovaujamos doc. dr. E. Laurinaičio ir doc. dr. R. Viliūnienės: „Individuali psichodinaminė psichoterapija” ir „Grupinė psichodinaminė psichoterapija”. Šie mokymai skirti visų specialybių gydytojams, rezidentams ir psichologams.
2014 metais doc. V. Aleksienės, prof. V. Danilevičiūtės ir doc. A. Navicko iniciatyva buvo parengta ir sėkmingai įgyvendinta tarpuniversitetinė (Vilniaus universiteto ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos) Muzikos terapijos II pakopos studijų programa, į kurią 2015 metais buvo priimti pirmieji studentai. Planuojama šias magistro studijas išplėsti į menų terapijos, muzikos, šokio-judesio terapijos ir dramos terapijos speclizacijas.
Psichiatrijos klinikoje veikia trys studentų mokslinės veiklos (SMVT) grupės: psichiatrijos (mokslinis vadovas doc. A. Navickas), vaikų ir paauglių psichiatrijos (vad. Prof. S. Lesinskienė), psichoterapijos (vad. doc. R.Viliūnienė). Nuo 1993 metų Psichiatrijos klinikoje apginta 17 mokslo daktaro disertacijų.
Tyrimų kryptys
Psichikos, raidos, priklausomybių ir elgesio sutrikimų klinikinė raiška, prevencijos ir gydymo galimybės įvairiais amžiaus tarpsniais
- Tiriamos emocijų, nuotaikos, elgesio, psichosomatinių sutrikimų klinikos ypatumai.
- Ruošiami metodinės rekomendacijas psichikos sveikatos specialistams.
Save žalojančio ir savižudybinio elgesio priežastys ir efektyvių kopleksinio gydymo būdų analizė
- Tiriamos save žalojančio ir savižudybinio elgesio priežastis, dinamiką Lietuvoje ir kitose šalyse.
- Savižalos ir savižudybių prevencija.
Medicinos srityje dirbančių specialistų psichinės sveikatos ir perdegio sindromo tyrimas
- Tiriamos medicinos srityje dirbantys specialistai jų psichinę sveikatą ir perdegio sindromas.
- Sutrikimų ankstyva intervencija ir prevencija.
Prieraišumo sąsajos su vaikų elgesio ir emocijų sutrikimais ir terapinių intervencijų poveikio tyrimas
- Tiriamas vaikų prieraišumas, emocijų ir elgesio sutrikimai.
- Ruošiami ir diegiami vaikų prieraišumo vertinimo metodai.
Projektai
Įvykę projektai:
1. Empowerment of Mental Illness Service Users: Life Long Learning, Integration and Action (EMILIA) (2005-2010), VU ats. vykdytojas doc. A. Germanavičius
2. Suicide Prevention by Internet and Media Based Mental Health Promotion (SUPREME), (2010-2013), VU ats. vykdytojas doc. A. Germanavičius
3. Institutional Treatment, Human Rights and Care Assessment (ITHACA) (2007-2010), VU ats. vykdytojas doc. A. Germanavičius
4.Anti Stigma Programme: European Network (ASPEN ,(2008-2011 ), VU ats. vykdytojas doc. A. Germanavičius
5. European Network for Promoting the Health of Residents in Psychiatric and Social Care Institutions (HELPS) (2008-2011) VU ats. vykdytojas doc. A. Germanavičius
6. „Towards an EU research framework on forensic psychiatric care“ (2013-2017) VU ats. vykdytojas doc. I. Čėsnienė , vykdytojai prof. A. Germanavičius, doktr. A. Šileikaitė.